Az én Vicém

Az én Vicém

Egyházak

2018. január 05. - Beáta Ilona

A felekezeti hovatartozás megoszlása szerint a lakosság több, mint kétharmada katolikus, 30-40 fő körüli a református hívek száma, és a vegyes házasságok révén a faluban kb. 18 fő ortodox vallású él.

A vegyes házasságok jelentősen nem befolyásolják a magyarság fennmaradását. Általában a fiatal lányok választanak román férfit maguknak. Ezekben a családokban a gyerekek mindkét nyelvet beszélik, de gyakori, hogy a magyar tannyelvű általános iskolába járó gyerekek egymás között és otthon is románul beszélnek. Középiskolás koruktól fogva inkább a a román nyelv lesz a domináns.

A vegyes házasságokban élő családok a különböző vallások ünnepeit megtartják, hiszen a nagyszülőknél a gyermekek akár katolikus, akár református, vagy görögkeleti ortodox, az egyház ünnepeit megünneplik.

Ismerek olyan katolikus családot is, ahol a négy gyermek közül a fiú magyar lányt vett feleségül, gyermekeik katolikusok, ő maga a gyülekezetnek sok éve kántora. Leánytestvére református férfihez ment feleségül, majd pár év után áttért a református hitre, mert „nem éreztem jól magam, hogy egyik templomba sem járok”. Az ő gyermekeik reformátusok. A harmadik testvér román férfit választott magának, és szintén átkeresztelkedett, gyermekeik ortodox vallásúak. Itt él mindhárom család Vicében, sőt mindhárom férfi kántora a saját felekezetének. Szerencsés családok és szerencsések a gyerekeik, mert a nagycsaládon belül évente a legtöbb ünnepet ők tarthatják meg.

Vicén, ebben a mezőségi kis közösségben példa értékű a vallási tolerancia, a másság elfogadása, a messziről jött, betelepített családok befogadása, a szülők és család nélkül felnövő gyermekek támogatása, egymás segítése.

Katolikus felekezet

1995 óta a faluban Lőrinczi Károly a plébános. Az elmúlt 22 év alatt nagyon sokat tett a faluért, a közösségért. Fennállása óta minden gondjával–bajával vezeti a Szent István gyermekházat, anyagi és egyéb nehézségeivel együtt. Jó kapcsolatot alakított ki a helyi iskolával, szülőatyja és évtizedeken keresztül szervezője a Hagyaték Mezőségi Népzene és Néptánctalálkozó hagyományőrző fesztiválnak. A szolgálatához tartozó filiákban templomokat, parókiát újít fel. Közben doktori disszertációját írja és védi meg, a Kolozsvári Mária Rádióban lelki segélyszolgálatot vezet. Mindezek mellett természetesen végzi a mindennapi teendőit. Sajátos prédikációit az életből, a saját éltéből vett példákkal fűszerezi. Előfordult olyan is, amikor Mózes és Noé egy bárkában utazott. Ahogy Vicén nevezik, a Krucsán, vagyis a Kereszt dombján golgotát alakított ki, a stációkkal együtt. A falu két végében keresztet helyezett el, temetőt hoz rendbe, bekeríti, kitisztítja, kaput csináltat. Akadnak segítői, de a munka oroszlánrészét ő maga végzi. Igazán, több életre szóló programot alakított ki magának. Eddig még győzte erővel és hittel, legyen így ezután is.

Hosszú évek óta Bálint Árpád a közösség kántora.

 1.jpg

 

Római Katolikus Templom Szent István oltára

 

Református gyülekezet

Szerencsémre megadatott Sütő János bácsival megismerkedni, aki több évtizedig volt a református gyülekezet presbitere. Sokat mesélt a közösség életéről, de erre majd később visszatérek.

A református lelkész a hitéleti szolgálatot jellemzően itt is több településen látja el.

A Krónika online 2006. 07. 17-én megjelent cikkéből idézek: „Felújított templomát szentelte fel „A múlt, a jelen és a jövő találkozott ma a vicei templomban. Őseink felépítették, elődeink megtartották és újraépítették a leégett Isten házát, mi pedig megőrizzük az utánunk következő generációk számára” – mondta ünnepi prédikációjában a vicei templom újraszentelésén Ötvös József, az Erdélyi Református Egyházkerület generális direktora, a Marosi Egyházmegye esperese. A vicei református gyülekezet azonban nemcsak temploma újraszentelését, hanem a lelkészi ház felújítását is ünnepelte a hétvégén.” 

Ezekben az években Vicén Gáspár Erika református lelkész férjével, Pakulár Leventével teljesített szolgálatot. Az ő nevéhez fűződik a Mezőségi Napló megjelenése is. A régió egyetlen magyar nyelvű lapját, a Bástya Egyesület segítségével sikerült pályázatok útján megjelentetni. Erikát nagyon szerette a közösség, az itt élőknek rendkívül aktív segítője volt. A gyermekeknek kézműves foglalkozásokat, nyári táborokat, csereüdüléseket, kirándulásokat szervezett. Nagyon sokat tett a szórványban élő kisebbség, és a nehéz körülmények között élő családokért.

Gáspár Erika kapcsolatai révén nemcsak anyaországi és helyi támogatókat sikerült találni. A hollandiai wolfaartsdijki gyülekezettel a mai napig is jó kapcsolatot ápolnak. A családok, a gyerekek csereüdültetésben vehetnek részt, és a hollandok minden évben karácsony idején anyagi segítséggel is támogatják a falu közösségét. Ilyenkor – általában élelmiszer - csomagot osztanak ki minden itt egyes lakónak.

Vetési László lelkész, a „Szórványstratégia, - nemzetstratégia”című tanulmány szerzője, aki 1990-től szórványügyi előadó; lelki gondozója a mezőségi és dél-erdélyi szórványgyülekezeteknek, vezetője az Erdélyi református egyházkerület Szórványgondozó Szolgálatának, amikor Vicén jár, mondhatni, „hazajár” ebbe a szórvány kis faluba.

A jelenlegi lelkész Lapohos Attila is több gyülekezet vezetője. Többek között Várkuduból jár ki Vicére. Emberségéért és közvetlenségért nagyon tisztelik és szeretik őt.

A kántori szolgálatot hosszú évek óta Deme János látja el, akinek munkáját mindenben támogatja és segíti felesége, Marika.

2.jpg

 

Református templom

Ortodox felekezet

Alig pár család ortodox vallású család él a faluban. Így minden évben a jeles egyházi ünnepek alkalmával és havi egy alkalommal tartanak misét az ortodox templomban.

Jellemzően itt is a hitéleti szolgálatot az ortodox pópa több településen látja el.

Bálint Évi férje az ordotox kántor a faluban.

3.jpg

 

Vicei Ortodox Templom

A bejegyzés trackback címe:

https://azenvicem.blog.hu/api/trackback/id/tr2613552809

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása