A magyar kormány nemzeti jelentőségű intézményként tartja számon a Bástya Egyesületet, amelyet 2006-ban alapítottak a vicei Dsida Jenő Általános Iskola oktatói azzal a céllal, hogy az egyre csökkenő gyereklétszámot moldvai csángó gyerekekkel gyarapítsák, biztosítva a tanintézet fennmaradását. Az egyesület tagjai évek óta visszajárnak a moldvai csángó falvakba, és főleg szegénysorú gyerekek magyar nyelven való taníttatását, ellátását, gyógykezelését, utaztatását vállalják.
2016-ban a Bástya kollégiumban 36 kisdiák lakik és tanul a helyi általános iskolában. A gyerekek a szünidőket családjuk körében otthon töltik.
A kollégiumban élők többsége katolikus, de a mezőségi gyermekek egy része református. A gyermekek az ünnepek alkalmával mindkét istentiszteleten részt vesznek.
A moldvai mély szegénységben élő családokból hozott gyermekek léte szinte a kollégiumi léttől függ. Ezeknek a gyerekeknek a képzése sajátos helyzetet teremt a helyi oktatási intézményekben. Mire a 8. osztály elvégzik, a korábban magukkal hozott különbségek, nyelvi nehézségek eltűnnek.
A gyerekek tanulmányaikat, szorgalmuktól és tudásuktól függően, szakiskolákban, vagy Nagyenyeden a liceumban folytatják tovább.
Korábban a bennlakásban nevelkedett két fiatal Kolozsvárott az egyetemen tanul tovább, de szabadidejükben nevelőként visszajárnak az intézménybe.
Az egyesület adományokból, pályázati forrásokból tartja fenn magát. A mezőségi magyar falvak közösségei, és az anyaországi Bethlen Gábor Alap támogatásával küzd a fenn-maradásért.
A vicei származású Gergely István (Tiszti), volt csíksomlyói plébános, tulajdonában lévő épület ad otthont a bennlakóknak. Azt mesélték a faluban, hogy az épület jelenleg bérlemény. Ennek megvétele az egyesület számára létfontosságú, mert a pályázati források csak az egyesület saját tulajdonában lévő ingatlan felújítására, karbantartására, bővítésére biztosítanak anyagi forrásokat. Önerőből nem telik az épület korszerűsítésére, a növekvő gyermeklétszám miatt szükséges bővítésre, vagy például a konyha és az ebédlő felújítására.
„Annyi pénzt soha nem fogunk kapni, hogy az összes tervünkre elég legyen” – jegyezte meg a Krónikának a rendszerint anyagi problémákkal küszködő egyesület elnöke, Kerekes Zoltán.
De a jó szándék, a hit és az akarat mindig segít, hiszen Magyardécsén is működik már (bővítésre várva) a Bástya kollégium.